Fotografia eventowa – jak zadbać o dobre wspomnienia?

Fotografia eventowa – jak zadbać o dobre wspomnienia?

0 604
photographer

Czy to konferencja naukowa, piknik firmowy czy impreza sportowa, po zakończeniu wszyscy niecierpliwie czekają na zdjęcia. Rola fotografa na evencie jest nieoceniona, ponieważ po latach właśnie na podstawie jego dzieł wydarzenie będzie wspominane jako udane lub nieudane. Jest to tym bardziej istotne, jeśli chce się zachęcić gości do udziału w kolejnych edycjach. Podpowiadamy o co powinien zadbać organizator, a o co sam wykonawca.

By ułatwić pracę reporterom

Nawet najlepszy fotograf może okazać się bezradny, jeżeli organizator nie zapewni mu sprzyjających warunków do pracy. Kluczowe znaczenie ma oświetlenie – zarówno jego rozmieszczenie, jak i intensywność. Najrozsądniej jest zastosować jednolite światło o naturalnej barwie na całej scenie, a na terenie imprezy unikać laserów, lamp punktowych, oraz takich, które samoistnie zmieniają kierunek padania lub kolor.

Warto zadbać również o odpowiednią ekspozycję multimediów, takich jak ekrany plazmowe, czy obraz z projektorów. Jeżeli mają być one dobrze widoczne, nie mogą za bardzo kontrastować z tłem. W praktyce, fotografowanie takich elementów przestrzeni jest niezwykle skomplikowane, więc najlepiej, by po prostu nie było ich zbyt wiele.

Ważna jest również kwestia świadomego rozlokowania uczestników, czyli posadzenie ich w pierwszych rzędach, jeśli jest to prelekcja czy koncert oraz wyznaczenie miejsca dla kluczowych postaci. Sam fotograf powinien być mobilny i mieć dostęp właściwie wszędzie. Jeżeli wybierze się na tę funkcję profesjonalistę z doświadczeniem w pracy podczas eventów, z pewnością będzie wiedział, jak szukać kadrów bez zakłócania biegu wydarzeń.

Ze strony fotografa

Osoba zatrudniona do udokumentowania wydarzenia powinna posiadać cały zestaw umiejętności, bez których trudno liczyć na zadowalające efekty. Przede wszystkim, musi stawiać na jakość, a nie na ilość. Zdecydowana większość uczestników i organizatorów nie oczekuje setek podobnych zdjęć, tylko kilkudziesięciu różnorodnych, dobrze oddających klimat, bez skaz w postaci niedoświetlenia czy efektu czerwonych oczu.

Fotograf musi również pamiętać, że bez względu na jego wizję artystyczną, event tworzą przede wszystkim ludzie i to oni powinni być głównymi bohaterami jego dzieł. Lepiej unikać wysyłania do publikacji takich zdjęć, na których ktoś wyjątkowo niekorzystnie wygląda, ponieważ osoba może sobie tego nie życzyć.

Kolejną istotną zasadą jest ukierunkowanie na naturalność, pokazywanie prawdziwych osób, scen i sytuacji. Pozowanie do fotografii powinno być ograniczone do minimum, bo sztuczne emocje rzadko dobrze oddają rzeczywisty charakter wydarzenia.

Fotorelacja jest zwykle najlepszym podsumowaniem eventu, zdecydowanie warto o nią zadbać. Na zdjęcia z pewnością będzie czekała cała rzesza uczestników, więc organizator oraz fotografowie powinni dołożyć wszelkich starań, by ukazały się jak najszybciej i pozwoliły wszystkim wrócić we wspomnieniach do tego niezwykłego dnia.

Podobne artykuły

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź