Gra miejska w kilku krokach

Gra miejska w kilku krokach

0 796
gramiejska

Kto nie pamięta z czasów dzieciństwa i wczesnej młodości radości jaką sprawiały harcerskie podchody czy pierwsze gry fabularne? W świat dziecięcej fantazji, która bawi, integruje i edukuje coraz częściej wkraczają również dorośli, doceniając niezwykłe aspekty tego typu gier. Właśnie na bazie znanych sprzed lat form rozwinęła się gra miejska – zupełnie nowa rozrywka, łącząca w sobie elementy gier komputerowych, gier RPG i happeningów ulicznych.

Wszystko zaczęło się w latach 70. w USA, kiedy popularność zyskały gry fabularne. Są to znane po dziś dzień RPG (Role-Playing Game) i LARP (Live Action Role-Playing), oparte na narracji i toczące się w wyobraźni uczestników lub w świecie rzeczywistym, przy użyciu kostiumów, scenografii i rekwizytów. Formy podchodów i gier fabularnych ewoluowały do postaci gry miejskiej, w której planszą stają się ulice miast, a rozgrywka między uczestnikami ma również cel edukacyjny – to jedna z najlepszych metod poznania historii danego miejsca.

Na czym polega gra miejska?

Gra miejska to zabawa, w której może wziąć udział każdy, bez względu na wiek. Wystarczy odpowiednio dostosować jej formułę i scenariusz. Przyjmuje ona często rolę konkursu, w której uczestnicy samodzielnie lub drużynowo mogą wygrać atrakcyjne nagrody. Gra toczy się w przestrzeni miasta – na ulicach, skwerach, przystankach, terenach zielonych, a gracze otrzymują od organizatorów mapy miejsc, w których czekają na nich zadania do wykonania. Co więcej, uczestnicy doceniają gry, które są różnorodne, czyli łączące wiele typów aktywności: od sprawnościowych przez artystyczne po te związane z pozyskiwaniem wiedzy o mieście. Warto więc przygotować zadania, w których drużyny będą mogły wykazać się na różnych płaszczyznach.

Dlaczego warto zorganizować grę miejską?

Tego typu zabawa to doskonały sposób na integrację mieszkańców miasta, ale również wypromowanie go w celach turystycznych. Coraz więcej osób staje się pasjonatami gier miejskich i szukają kolejnych miejsc, w których czekają na nich tego właśnie typu atrakcje. Nie bez znaczenia są również formuły konkursowe, które przyciągają nagrodami. To także świetny sposób integracji pracowników. Grę taką można zorganizować zarówno w mieście pracy firmy, jak i na wyjeździe integracyjnym w innej części kraju.

Celem organizacji gry miejskiej jest przede wszystkim dobra zabawa, ale także możliwość poznania miasta i jego historii. Głównymi punktami na „planszy” gry mogą być miejsca symboliczne – zabytki, wyjątkowe budynki czy place. Warto pamiętać, że ze względu na charakter tego typu zabawy najlepszy czas na organizację takiego eventu to miesiące wiosenne i letnie.

Aspekty prawne organizacji gry miejskiej

Polskie prawo nie zawiera regulacji, które można odnieść wprost do organizacji gry miejskiej. Opierając się jednak na jej głównych cechach, można odnieść do tego typu zabawy ogólne przepisy prawne. Może być kwalifikowana jako „impreza masowa”, jeśli spełni przesłanki zawarte w ustawie z 20 marca 2009 r. To, czy dana gra miejska jest „imprezą masową” i czy w związku z tym na jej organizatorach spoczywają wynikające z ustawy obowiązki prawne, zależy przede wszystkim od liczby uczestników i miejsca przeprowadzenia gry. Warto więc sprawdzić te aspekty każdorazowo przy organizacji nowej zabawy.

Wiele gier miejskich ma formę konkursu, zwaną w przepisach „przyrzeczeniem publicznym”. Gry oparte na rywalizacji, której wynikiem są wygrane nagrody będą stanowiły właśnie „przyrzeczenie publiczne” uregulowane w kodeksie cywilnym. Przeprowadzenie tego typu konkursu nie wymaga uzyskania zezwolenia, ale musi zostać zakończone przekazaniem nagród zwycięzcom. Ze względów prawnych, warto, by każda gra miejska o charakterze konkursu miała swój regulamin, w którym jasno określone są zasady i warunki rywalizacji.

Jeśli jesteście zainteresowani zorganizowaniem gry miejskiej w swoim mieście, zapraszamy do kontaktu. Z chęcią przygotujemy cały scenariusz.

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź