Integracja i motywacja – jak funkcjonują nowoczesne firmy?

Integracja i motywacja – jak funkcjonują nowoczesne firmy?

0 1118
eventscenter

Nowoczesne firmy wprowadzają do standardów pracy ciekawe rozwiązania, które umacniają relacje pomiędzy pracownikami, a tym samym zwiększają ich efektywność. W stworzeniu miłej atmosfery może pomóc porzucenie formalizmu pomiędzy osobami na różnych stanowiskach oraz wzajemna sympatia członków zespołu. Na czym bazują systemy zarządzania w nowoczesnych przedsiębiorstwach?

Po pierwsze empatia

Pracodawca chcący utrzymywać dobre relacje z zespołem powinien wykazywać się umiejętnością współodczuwania. Pracownicy na pewno docenią wyrozumiałość szefa lub szefowej, którzy zrozumieją niedyspozycję pracownika zatrzymanego w domu przez chorobę dziecka i inne sytuacje losowe uniemożliwiające przyjście do pracy. Dotyczy to także wykonywanych na co dzień zadań czy opóźnień, które mają prawo zdarzyć się raz na jakiś czas… i to wcale nie z winy pracownika.

Work-life balance

To idea przyświecająca na przykład szwedzkim przedsiębiorcom, którzy doceniają wartość swoich pracowników. Zasada ta zakłada zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, dzięki czemu pracownik ma poczucie samorealizacji i satysfakcji z sytuacji, w której się znajduje… a jak wiadomo zadowolony pracownik, to wydajny pracownik. Polscy przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać tę zależność i coraz więcej z nich wdraża rozwiązania work-life balance we własnej firmie. W jaki sposób? Wydzielając pomieszczenia dla dzieci, umożliwiając tym samym zabieranie pociech do pracy w wyjątkowych sytuacjach. Coraz częściej można też pracować w elastycznym wymiarze godzin, z pominięciem weekendów i dłuższego zostawania w pracy, a także wykonywać obowiązki zawodowe w domu.

Motywacja przez partnerstwo

Traktowanie pracownika wyłącznie jako osoby wykonującej polecenia nie sprzyja budowaniu przyjaznej atmosfery. Relacja szef-podwładny powinna opierać się na partnerstwie, co funkcjonuje w większości nowoczesnych przedsiębiorstw. Pracodawcy liczą się z pomysłami i uwagami osób pracujących w firmie – być może będą one cenną wskazówką usprawniającą wykonanie jakiegoś zadania. Pozwoli to też uniknąć sytuacji, w których pracownik będzie “bał się” swojego pracodawcy, blokując tym samym wykorzystanie jego umiejętności i potencjału. Motywacją mogą być też premie, upominki, publiczna pochwała itd., dzięki czemu pracownik będzie czuł się doceniony.

Integracja zespołu

Więzi pomiędzy pracownikami warto budować też poza firmą, czemu sprzyjają spotkania integracyjne. Mogą być nimi firmowe wyjścia do knajpy, jednak obecnie jest dużo więcej opcji, które pozwolą pracownikom lepiej się poznać. Eventy ze specjalnymi atrakcjami, bankiety, szkolenia, pikniki itd., to świetna alternatywa dla standardowych wyjść integracyjnych. By mieć pewność, że wszystko “pójdzie zgodnie z planem”, warto zaangażować agencję eventową, która profesjonalnie zajmie się oprawą wydarzenia od A do Z.

Dobry pracodawca to taki, który dba o miłą atmosferę w miejscu pracy, dzięki czemu wysoka wydajność i profesjonalizm pracowników będzie zawsze na najwyższym poziomie. Warto podążać za zmianami, jeśli są lepsze od poprzednich rozwiązań, a idea nowoczesnej firmy z pewnością do takich należy.

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź