Na czym polega work-life balance?

Na czym polega work-life balance?

0 715
worklifebalance

Często słyszy się, że dzisiejsze czasy wprowadziły zasady wymuszające postawy, które zaburzają naturalny rytm funkcjonowania. Bezustanny pośpiech, konieczność łączenia życia zawodowego z prywatnym i wykształcenia umiejętności dobrej organizacji to dla niektórych osób wyzwania przerastające możliwości. Jako że w wyborze pomiędzy pracą a czasem dla siebie cierpiało to drugie, postanowiono położyć temu kres i rozpowszechnić zasadę work-life balance.

Czym jest work-life balance?

To koncepcja powstała na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, która zwraca uwagę na konieczność odnalezienia harmonii pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Jej celem było wyeliminowanie pojawiających się wówczas problemów społecznych, do których zaliczano między innymi wypalenie zawodowe, czy pracoholizm. Niestety, mimo że idea powstała wiele lat temu, to dziś wciąż zmagamy się z tymi zjawiskami. Na szczęście idea work-life balance znajduje coraz więcej zwolenników wśród zatrudnionych i pracodawców, którzy dostosowują warunki pracy w myśl jej założeń.

Jak przejawia się work-life balance?

Życie w zgodzie z tą zasadą wymaga w pierwszej kolejności uświadomienia sobie własnego położenia. Osoba, która czerpie satysfakcję ze swojej pracy zajmującej dużo więcej, niż standardowe 8 godzin, nie będzie musiała wprowadzić do swojego grafiku żadnych zmian. W przypadku innych ludzi krótka analiza sytuacji życiowej wystarczy, by chcieć wprowadzić zmiany pozwalające na łączenie pracy i czasu spędzanego poza nią. Pracodawcy również zauważyli, że najbardziej efektywni pracownicy to ci szczęśliwi i dlatego chętniej stwarzają warunki do zrównoważenia relacji pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym wszystkim tym, którzy tego potrzebują.

Pierwszym z takich udogodnień jest elastyczność, dzięki której można pracować w niepełnym wymiarze, w domu lub o dowolnych godzinach otwarcia biura. Takie rozwiązania eliminują stres wiążący się z koniecznością załatwienia ważnych spraw, które można zamknąć jedynie w godzinach pracy i dają możliwość planowania aktywności poza nią.

Kolejne rozwiązania wiążą się z opieką nad dziećmi. W firmach powstają przedszkola, dzięki którym, pracownicy mają większe poczucie karierabezpieczeństwa swoich pociech i bez obaw mają możliwość skupić się na pracy. Rodzice mogą cieszyć się dodatkowymi dniami wolnymi, a nawet opieką dla swoich maluchów zapewnianą przez pracodawców.

Poza takimi ułatwieniami, sami zatrudnieni podejmują często decyzje wpływające na work-life balance. Odnosi się to na przykład do wyboru miejsca zamieszkania. Nierzadko decyzja o kupnie mieszkania uwarunkowana jest przede wszystkim odległością od miejsca pracy osób budujących rodzinę. Możliwość oszczędzania czasu, który normalnie byłby przeznaczony na dojazdy jest kusząca dla wielu współczesnych pracowników.

Warto pamiętać, że work-life balance nie powinna być rozumiana jako całkowite oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Poruszanie w pracy tematów domowych jest po prostu potrzebne – tak samo jak sytuacja odwrotna, która zapobiega narastaniu stresu. Najważniejsze w tej idei jest to, by znaleźć swoją własną równowagę – czuć się szczęśliwym i zarazem spełnionym zawodowo.

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź