Team building, czyli jak stworzyć zgrany zespół pracowników

Team building, czyli jak stworzyć zgrany zespół pracowników

0 685
teambuilding

Budować zgrany zespół pracowników można na wiele sposobów. Team building to wyzwanie dla wielu osób na stanowiskach kierowniczych, zarządzających zasobami ludzkimi. Przyjmuje wiele form – integracja może odbywać się wewnątrz firmy podczas jej codziennego funkcjonowania, ale także na zewnątrz na wszelkich dodatkowych eventach. Dlaczego warto postawić na team building? Bo daje korzyści całej organizacji!

Zgrany zespół to podstawa sprawnego i efektywnego funkcjonowania firmy. Dobra atmosfera wzajemnej współpracy sprawia, że pracownicy czerpią satysfakcję z przynależności do organizacji, ufają sobie, potrafią dzielić się zadaniami i łatwiej pokonują problemy.

Jak budować zgrany zespół?

Jak już wspomnieliśmy, elementy team buildingu można wprowadzać wewnątrz firmy, podczas jej codziennej pracy. Może to być zorganizowanie miejsca na wspólne spożywanie posiłków w trakcie przerwy lub przygotowanie tzw. play roomu, czyli pokoju rozrywek, w którym pracownicy mogą wspólnie spędzać czas wolny od obowiązków. Są przedsiębiorstwa, które raz w miesiącu organizują nieco luźniejszy dzień, w trakcie którego organizowane są wspólne szkolenia rozwijające i kształtujące cały zespół. Warto też okazjonalnie zaangażować pracowników w działania charytatywne w ramach CSR całej organizacji, np. świąteczną zbiórkę dla potrzebujących.

Popularniejszymi i na pewno jeszcze bardziej integrującymi pracowników działaniami są różnego rodzaju eventy, czyli wydarzenia “po godzinach”. Poza firmową wigilią czy różnego typu imprezami tanecznymi, można dzisiaj wybierać z całego spektrum zabaw integracyjnych, które będą dla pracowników świetną zabawą.

W związku z tym, że coraz więcej osób stawia na aktywny tryb życia, warto zorganizować integrację właśnie ze sportem w tle. Dobrym pomysłem są krótkie wyjazdy połączone ze wspólnym uprawianiem sportów wodnych, takie jak spływ kajakowy, rejsy żaglówkami czy nawet nurkowanie.

Innym sposobem budowania ducha zespołu są wszelkie zabawy survivalowe lub te kojarzone z treningiem wojskowym. Może to być paintball, ekstremalny bieg lub integracja na poligonie.

Ciekawą alternatywą dla wyjazdów poza miasto są coraz popularniejsze escape roomy czy gry miejskie, które dają możliwość zabawy w grupę detektywów i pozwalają określić zachowania poszczególnych osób w sytuacjach ekstremalnych (np. podczas zamknięcia w pokoju, z którego cały zespół musi się wydostać).

Organizację wydarzeń innych niż tradycyjna impreza firmowa warto powierzyć event managerowi, który na podstawie szczegółów dotyczących wielkości zespołu i celów, jakie integracja ma osiągnąć, dobierze jej najlepszą formę. Dzięki temu pracownicy zintegrują się, doskonale się przy tym bawiąc!

Podobne artykuły

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź