XV Festiwal Nauki w Krakowie

XV Festiwal Nauki w Krakowie

0 900

Właśnie dziś, 20 maja, rozpoczęło się jedno z największych w Polsce popularnonaukowych wydarzeń, jakim jest krakowski Festiwal Nauki. Obchody potrwają do 23 maja.

Międzynarodowy Rok ŚwiatłaEvent ten na stałe wpisał się w harmonogram wydarzeń w Małopolsce – każdego roku odbywa się jednak pod innym hasłem. Idea tegorocznej edycji brzmi „Oświeć się”, nawiązując w ten sposób do faktu, iż rok 2015 uznany został Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło. Pomysł na tego typu przedsięwzięcie zrodził się na Uniwersytecie Jagielońskim w związku z przygotowaniami do obchodów 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej.

Festiwal Nauki 2015 to przede wszystkim Festyn Nauki na Rynku Głównym, na którym obchody rozpoczną się w drugim dniu festiwalu. Obecnie trwają w tym miejscu przygotowania prowadzone przez naszą agencję. Ich przebieg można śledzić dzięki kamerce internetowej

Festyn Nauki to przede wszystkim wszelkiego rodzaju pokazy eksperymentów, dyskusje, a także próby rozwiązania problemów naukowych dzięki wiedzy pracowników naukowych i studentów. Na krakowskim rynku znaleźć będzie można także Scenę Festiwalową, gdzie zaprezentowane zostaną najciekawsze i najbardziej innowacyjne osiągnięcia naukowe. Będzie to również miejsce licznych wydarzeń artystycznych – między innymi koncertu muzyki elektronicznej, jak również pokaz iluminacji świetlnych „Po drugiej stronie światła”.

Festiwal Nauki KrakówW dniach festiwalu wszyscy zainteresowani mają możliwość zapoznać się z wnętrzami laboratoriów i pracowni naukowych oraz uczestniczyć w różnorodnych wykładach i prezentacjach. Całe to przedsięwzięcie odbywa się pod przewodnictwem Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, zaś głównym patronem jest polski nauczyciel i wynalazca – Jan Szczepanik, którego nazywa się między innymi „polskim Edisonem”.

W związku z Festiwalem Nauki co roku mają miejsce także różne wydarzenia towarzyszące. W ramach tegorocznej edycji zainteresowani mieli możliwość wzięcia udziału w konkursie fotograficznym i plastycznym, turnieju piłki siatkowej „Mistrzostwa świat(ł)a”, a także biegu przełajowym „Światło(o)bieg”.

Każdego roku ten popularnonaukowy event cieszy się rosnącym zainteresowaniem, zarówno wśród mieszkańców Małopolski, jak i turystów. W zeszłej edycji festiwalu wzięło udział 250 tysięcy osób, będąc świadkiem wszelkiego rodzaju atrakcji naukowych, kulturalnych, sportowych oraz tych dotyczących sztuki. Popieramy takie inicjatywy!

Zdjęcia pochodzą z: festiwalnauki2014.ur.krakow.pl

Podobne artykuły

BRAK KOMENTARZY

Zostaw odpowiedź